بارها این سوال از من پرسیده شده که برای دستگاه سونوگرافی یا دستگاه اکوکاردیوگرافی چه مدل UPS را تهیه کنیم؟ چقدر هزینه کنیم؟ چه برندی را تهیه کنیم؟ در این مقاله کوتاه می خواهم به طور خلاصه خدمت شما عرض کنم برای خرید UPS چکار کنید.

 

تجهیزات پزشکی به دلیل قیمت بالایی که دارند و حساس بودن آن نسبت به تغییرات ناگهانی ولتاژ و جریان ما را مجبور به استفاده از UPS ها می کنند تا دستگاه خود را از نوسانات برق دور نگه داریم و به طول عمر آن ها بیافزاییم.

باید عرض کنم خدمت شما متخصص عزیز که برای خرید UPS حتما میزان توان مصرفی دستگاه خود را از روی پلاک پشت دستگاه یا دفترچه دستگاه بخوانید یا از شرکتی که دستگاه را تهیه کردید سوال کنید و بعد از مشخص شدن میزان توان مصرفی دستگاه شما می توانید UPS با همان توان مصرفی برای دستگاه تهیه کنید.

پیشنهاد من این است که همیشه UPS را کمی بالاتر از توان مصرفی دستگاه سونوگرافی و دستگاه اکوکاردیوگرافی خود بگیرید، ضرر نمی کنید! برای مثال اگر دستگاه شما 2 KVA است شما 3 KVA بگیرید. بحث در این خصوص و چرایی آن بسیار طولانی است که در قالب این مقاله نمی گنجد. از سوی دیگر دست شما برای افزایش باطری کاملا باز است، شما هر میزان که بخواهید می توانید باطری به دستگاه اضافه کنید تا در زمان قطع برق بتوانید از UPS خود استفاده کنید .

 

معمولا بیشتر UPS ها از یک تکنولوژی استفاده میکنند و تفاوت برخی در برند آن ها است (هرچه برند معروف تر باشد گران تر هم خواهد بود ) و برخی دیگر به دلیل بازاریابی خوب توانسته اند مراکز نصب زیادی ایجاد کنند .

چندی پیش از پزشکی شنیدم که می گفت شرکتی که از آنها دستگاه سونوگرافی را خریده ام به من گفته اند:((اگر UPS را از برندی که ما می گوییم تهیه نکنید هر مشکلی برای دستگاه شما پیش بی آید خارج از گارانتی است؛ چون ما چندین مدل را آوردیم و امتحان کردیم، این مدل بهترین است!)) خلاصه پزشک عزیز مجبور شدن از شرکت، UPS را تهیه کنند.

ایشان تعریف می کردند در بازار تجهیزات پزشکی همان UPS را چندین میلیون پایین تر می فروختند …بله متاسفانه تعداد کمی از همکاران کم لطفی می کنند و این کار درست نیست. خریدار مجاز هست هرمدلی از UPS که استاندارد داشته باشد را تهیه کرده و استفاده کند.

 

هنگام خرید یک UPS به چند پارامتر مهم می بایست توجه نمود که برخی ازآنها عبارتند از :

۱- بازه ولتاژ و فرکانس ورودی و خروجی :

هر چقدر محدوده ورودی ولتاژ و فرکانس بیشتر باشد ، نشان دهنده توانایی یو پی اس در رفع مشکلات عنوان شده برق شهری می باشد و نیز هر چقدر فرکانس خروجی به ۵۰ هرتز نزدیکتر و دارای تلرانس کمتری باشد ، یو پی اس به ایده کل نزدیکتر خواهد شد و دستگاه سونوگرافی شما طول عمری بیشتری خواهد کرد.

۲- شکل موج خروجی :

– شکل موج مربعی ( یو پی اس آنلاین )

– شکل موج شبه سینوسی ( یو پی اس لاین اینتراکتیو )

– شکل موج سینوسی ( یو پی اس آنلاین )

در مورد مصارف قدرت کم و متوسط و دستگاههای حساس، شکل موج موج های مربعی یا شبه سینوسی تا اندازه ای قابل قبول است.

برای مصارف قدرت زیاد و دستگاههای حساس، شکل موج سینوسی با نویز کم لازم است که زمان انتقال و سوئیچ آنها از برق شهر به اینورتر صفر می باشد.

۳- توان فعال :

بیانگر بیشترین توان تولید شده توسط یو پی اس می باشد که بر اساس وات (W) می باشد.

۴- ضریب توان ( PF) :

در یک سیستم الکتریکی AC اصطلاحی است که نسبت توان واقعی به توان ظاهری گفته می شود و مقداری بین ۰ تا ۱ دارد و در واقع ضریب توان میزان راندمان و کارکد موثر را نشان می دهد . هر چه ضریب توان بالاتر باشد میزان راندمان بالاتری خواهیم داشت .

۵- مدت پشتیبانی ( BACK UP TIME ) :

زمان مورد نیاز برای وضعیتی است که برق شهر قطع شده است و لازم است تغذیه بار مصرفی از انرژی ذخیره شده درباتری استفاده شود و بستگی به میزان زمان دلخواه ، یو پی اس ممکن است باتری داخلی و یا خارجی همراه کابینت باتری باشد .

۶- سایز و وزن :

سایز و حجم دستگاه بر اساس مکان استفاده از آن، حمل و نقل و خدمات مهم می باشد.

برخی از قابلیت های ویژه ای که یک یو پی اس باید داشته باشد :

  • توانایی کار با ژنراتور
  • دارای حجم و وزن پایین
  • مجهز به ترمینال مخصوص جهت اتصال به کابینت باتری
  • مجهز به دکمه تست جهت اطلاع از سلامت باتری
  • مجهز به پورت ارتباطی هوشمند RS232
  • امکان اضافه نمودن UPS DEVICE MANAGER مانند SNMP CORD
  • مجهز به کنترل هوشمند میکرو پروسسوری
  • مجهز به شارژر سوئیچینگ
  • اصلاح ضریب قدرت ورودی ( PFC )

بر اساس ویژگی های یو پی اس و نوع کاربرد و نوع مصرف از انواع یو پی اس ها به شرح ذیل استفاده می گردد:

یو پی اس OFF-LINE یو پی اس LINE-INTERACTIVE یو پی اس ON LINE
اتوماسیون خانگی و صنعتی کامپیوترهای شرکت شبکه دستگاه ها و تجهیزات پزشکی
دستگاههای POS سیستم های امنیتی و دوربین اتوماسیون صنعتی
روشنایی اضطراری سیستم های روشنائی شبکه IT  شرکتهای بزرگ
کامپیوتر خانگی اتوماسیون صنعتی و خانگی کاربردهای صنعتی حساس

 

 

منبع تغذیه اضطراری یا منبع برق بدون وقفه (UPS) یک دستگاه الکتریکی است که در هنگام قطع برق شهر، برق اضطراری بارهای خروجی را تامین می‌کند. یو پی ­اس با سیستم برق اضطراری دارای ژنراتور آماده به کار متفاوت است چرا که با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری، بدون تاخیر یا با حداقل تاخیر ممکن پس از قطع برق (حدود 20 میلی ثانیه)، انرژی الکتریکی مورد نیاز را تامین می‌کند.

زمان شارژدهی باتری یو پی ­اس در شرایط قطع برق بسته به نوع و ظرفیت باتری متغیر است؛ اما همین زمان برای جلوگیری از خرابی تجهیزات حساس یا قطع کار مطمئن تجهیزات کافی است.

یک یو پی ­اس به طور معمول برای محافظت از تجهیزاتی مانند رایانه ­ها، دیتاسنتر ها، تجهیزات مخابراتی ، دوربین ­های مدار بسته و تجهیزات حساس و گران قیمت پزشکی (مانند وسایل تصویربرداری پزشکی یا یونیت دندان پزشکی) به کار می‌رود.

این در حالی است که نوسان و آلودگی شبکه می‌تواند منجر به خسارات جدی به تجهیزات حساس یا از ­بین رفتن داده­ های دیجیتال شود.

یو پی­ اس ­ها در اندازه ­های مختلف از واحدهای کوچک برای محافظت از یک کامپیوتر خانگی تا واحدهای بزرگ برای تامین برق دیتاسنترها یا ساختمان­ های بزرگ طراحی می‌شوند.

 

انواع تکنولوژی طراحی و ساخت یو پی اس ( UPS )

یو پی ­اس ­ها به سه نوع آنلاین ، لاین اینتراکتیو و آفلاین دسته بندی می‌شوند.

 

یوپی اس آنلاین

یو پی ­اس آنلاین مبتنی بر روش “تبدیل دوگانه : Double Conversion” کار می‌کند: یعنی تبدیل ولتاژ ورودی ac به ولتاژ dc با استفاده از یکسوساز، شارژ باتری در لینک dc و تبدیل ولتاژ dc باتری به ولتاژ ac در خروجی با فرکانس، دامنه و شکل موج مطلوب توسط اینورتر برای تامین انرژی الکتریکی بارهای خروجی.

یو پی اس لاین اینتراکتیو

در یو پی ­اس لاین اینتراکتیو در شرایط عادی ارتباط ورودی و خروجی از طریق اتوترانسفورمر (Autotransformer) با قابلیت تنظیم دامنه ولتاژ برقرار است و باتری نیز در شرایط شارژ قرار دارد. در شرایط قطع برق، باتری از طریق اینورتر بارهای خروجی را تغذیه می‌کند.

یو پی اس آفلاین

یو پی ­اس آفلاین در شرایط قطع برق عملکردی مشابه یو پی ­اس لاین اینتراکتیو دارد؛ اما در شرایط عادی ارتباط ورودی و خروجی فقط از طریق ارتباط مستقیم الکتریکی (Bypass) برقرار است.

اکثر یو پی­ اس ­های زیر 1 کیلو ولت آمپر، از نوع لاین اینتراکتیو یا آفلاین هستند که قیمتی به مراتب کمتر از یو پی­ اس آنلاین دارند.

یو پی اس آنلاین چطور کار می‌کند ؟

یو پی­ اس آنلاین، به دلیل تبدیل پیوسته و بدون توقف ولتاژ متناوب (ac) به ولتاژ مستقیم (dc) برای شارژ باتری و تامین ولتاژ لینک dc و تبدیل ولتاژ dc به ولتاژ ac توسط اینورتر، در شرایط اضطراری بدون نیاز به کلیدزنی مکانیکی بار خروجی را تغذیه می‌کند،

لذا هیچ گونه تأخیر کلیدزنی در تامین برق خروجی وجود ندارد (تأخیر صفر میلی ثانیه). با قطع برق ورودی، یکسوکننده از مدار خارج شده و اینورتر با استفاده از باتری­ها­، بار را بدون قطعی تغذیه می‌کند.

با وصل مجدد توان ورودی، یکسوکننده مجدداً وارد مدار شده و باتری­ها را شارژ می‌کند. در این ساختار به دلیل همزمانی شارژ باتری و تامین تغذیه­ dc ورودی اینورتر، معمولاً توان یکسوساز بیشتر از اینورتر و مصرف کننده است.

این ویژگی باعث کاهش راندمان کلی دستگاه و افزایش تلفات و گرم شدن یو پی­ اس می‌شود. همچنین توان جذب شده توسط یکسوساز اغلب غیرخطی و هارمونیکی است و منجر به اشغال ظرفیت خطوط انتقال و تداخل الکترومغناطیسی در تاسیسات برق می‌شود.

این مشکل در تمامی یو پی ­اس­ های آنلاین به کمک فیلترهای اکتیو و ادوات تصحیح ضریب توان (PFC) برای نیل به ضریب توان یک برطرف می‌شود.

تکنولوژی طراحی و ساخت یو پی ­اس آنلاین با تکنولوژی دیگر انواع یو پی اس ( یو پی­ اس آفلاین یا لاین اینتراکتیو ) متفاوت است.

یو پی­ اس­ های آنلاین به دلیل داشتن شارژر باتری با جریان­دهی بالاتر، طراحی یکسوساز و اینورتر برای کار پیوسته و حفاظت از بارهای متصل در برابر نوسانات شبکه معمولاً گران­تر و بزرگترند.

یو پی اس لاین اینتراکتیو چطور کار می‌کند ؟

یو پی ­اس لاین اینتراکتیو در شرایط قطع برق (اضطراری) عملکردی شبیه یو پی ­اس آفلاین دارد. اما در شرایط کار عادی ورودی و خروجی توسط یک اتوترانسفورمر با تپ متغیر (که قابلیت تنظیم دامنه ­ی ولتاژ خروجی را فراهم می‌کند) متصل هستند.

به همین دلیل این نوع یو پی­ اس قادر به تنظیم ولتاژ خروجی در شرایط کمبود یا بیش­بود ولتاژ بدون استفاده از باتری و اینورتر می‌باشد. این امکان وجود دارد که طراحی اتوترانسفورماتورها به گونه ­ای انجام شود که طیف وسیعی از تغییرات ولتاژ ورودی را پوشش دهد. اما این امر منجر به افزایش تپ­ های اتوترانسفورمر، پیچیدگی بیشتر و افزایش هزینه یو پی­ اس می‌شود.

خارج از این بازه تعیین شده (145 تا 280 ولت)، اینورتر خروجی فعال شده و بارها توسط باتری و اینورتر تغذیه می‌شود. اندازه ­ی عموماً کوچکتر نسبت به یو پی اس آنلاین و بزرگتر نسبت به یو پی ­اس آفلاین، قیمت کمتر نسبت به یو پی ­اس آنلاین و بیشتر نسبت به یو پی ­اس آفلاین و قابلیت تنظیم ولتاژ ورودی از ویژگی های اصلی این ساختار می‌باشد.

با توجه به اینکه این نوع یو پی ­اس فقط قابلیت تنظیم دامنه­ ی ولتاژ ورودی را دارد و امکان تنظیم فرکانس و شکل موج خروجی وجود ندارد، استفاده از آن برای بارهای حساس نامناسب است.

ولتاژ خروجی این نوع یو پی­ اس در برخی مدل ­ها سینوسی و در برخی دیگر مربعی است. بر خلاف یو پی­ اس آفلاین، امکان کار هماهنگ با دیزل ژنراتور و موتور برق در بعضی مدل­های یو پی­ اس لاین اینتراکتیو وجود دارد.

یو پی اس آفلاین چطور کار می‌کند ؟

یو پی‌ اس آفلاین، بارهای خروجی را در شرایط عادی به طور مستقیم از طریق برق ورودی تغذیه کرده و اینورتر از مدار خارج است. هنگامی که ولتاژ ورودی از میزان استاندارد کمتر یا بیشتر شود (کمتر از 145 ولت و بیشتر از 280 ولت)، یو پی ­اس اینورتر خروجی را فعال کرده و بارهای خروجی از طریق باتری موجود در لینک dc تغذیه می‌شوند.

سپس با کلیدزنی مکانیکی بارهای خروجی را به خروجی اینورتر متصل می­‌کند. با توجه به شکل، زمان انتقال از شرایط شکل 1 به 2 می‌تواند تا 25 میلی ثانیه بسته به زمان لازم برای تشخیص قطع برق و سرعت پردازنده یو پی ­اس به طول بینجامد.

راندمان بالا، اندازه کوچک، قیمت، حجم و وزن کم از مزایای اصلی این یو پی ­اس می‌باشد. با توجه به عدم حفاظت الکتریکی بارهای خروجی، عدم هماهنگی با دیزل ژنراتور و موتور برق و ولتاژ خروجی غیر سینوسی (مربعی) که برای تغذیه موتور و تجهیزات پزشکی نامناسب است و در عمل انواع دیگر یو پی ­اس انتخاب و نصب می‌شوند.

 

برای خرید یو پی اس مخصوص دستگاه های سونوگرافی با ما تماس بگیرید