نرم افزار پکس رادیولوژی

نرم افزار پکس رادیولوژی PACS

 

در نوشته زیر هر آنچه که باید درباره ی سیستم پکس PACS بدانید را می توانید مطالعه کنید 

حتما این روزها وقتی مراجعه می کنید برای گرفتن عکس رادیولوژی خودتون به مراکز رادیولوژی کلمه پکس ،نرم افزار پکس رادیولوژی pacs ، سیستم پکس را شنیده اید ، الیته شاید هم سامانه پکس ، هر چه که اسمش را بگذاریم همون پکس Pacs میشه که در ادامه مطلب می خواهیم در موردش توضیح بدیم .

پکس مارکو تولید ایران
پکس رایکا تولید ایران
پکس خلیج فارس تولید ایران
پکس مدال تولید ایران
تعدادی از نرم افزار های پکس که من در مورد آنها مطالعه کردم اسم های آن ها را در جدول بالا درج کردم

یکم علمی تر بخواهیم توضیح بدیم تعریف سیستم پکس میشه :

سیستم پکس رادیولوزی یا همان سامانه پکس عبارتست از شبکه یا سیستم الکترونیکی بایگانی و تبادل تصاویر پزشکی، در واقع میتوان گفت یک سیستم انتقال و ذخیره تصاویر پزشکی است که تصاویر پزشکی را پس از تبدیل به فرمت دیجیتال از طریق شبکه های سرعت بالا منتقل نموده و آنها را به جای سیستم رایج فیلم های رادیولوژی به فرمت دیجیتال ذخیره می نماید.

همچنین این سامانه به پزشکان کمک می کند تا با استفاده از امکانات نرم افزاری متنوع تشخیص سریع تر و دقیق تری را برای بیماران خود انجام دهند.

پکس PACS

برای مثال : بیمار منتظره تا عکس رادیولوژی خودش رو تحویل بگیرد و  برای پزشک معالج خودش ببرد ، اما کارشناس مربوطه میگه عکس رادیولوژی شما به موبایلتون ارسال میشه  ، اونجاست که ما کلی تعجب میکنیم ، چرا که همیشه یک عکس به ما می دادند .

بیمار یا همراه بیمار اگر تلفن همراه هم نداشته باشه یه سی دی بهش میدن میگن تصویر رادیولوژی شما توش هست ببرید برای پزشکتون می تونه ببینه باز هم بیمار براش کلی سوال پیش میاد .

در گذشته وقتی می رفتیم تصویر رادیولوژی میگرفتیم یه عکس بهمون می دادن که می بردیم پیش متخصص و بهش نشون میدادیم و اون هم نتیجه رو میگفت بعدش هم عکس را یا یادگاری  نگه می داشتیم یا دور می انداختیم .

دانلود نرم افزار پکس رادیولوژی PACS 

امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی در همه زمینه ها شاهد ورود ایده های جدید و عالی به پزشکی هستیم و یکی از این ایده ها همین  سامانه پکس هست ( PACS) شاید بپرسید حالا این پکس یعنی چی اصلا چطور کار میکنه و یا پکس چه مزیتی نسبت به فیلم های رادیولوژی دارد .

سیستم پکس PACS

معنی لغتی پکس  : system Picture Archiving and Communication  که مخفف این جمله میشه pacs

مزیت های استفاده از پکس Pacs

حالا چه کار میکنه این پکس : این نرم افزار میاد تصاویر رادیولوژی را به صورت دیجیتال با اطلاعات بیمار ذخیره میکنه که خیلی مزیت ها هم برای بیمار و هم برای پزشک بهمراه داره .

یکی از مزیت های نرم افزار پکس رادیولوژی اینه که دفعه بعدی که مراجعه میکنید به مرکز درمانی دیگه نیازی نیست دنبال عکس رادیولوژی قبلی بگردید چون تو سیستم همان مرکز ذخیره شده و با یک کد به راحتی اطلاعات قبلی بیمار قابل مشاهده است .

حالا این که گفتم تو خط بالا در مورد سامانه پکس چه مزیتی دارد ؟ ببینید شما هر چقدر دوز کمتری از اشعه ایکس دریافت کنید بهتره و اگر در یک بازه زمانی کوتاه نیاز باشه عکس های مکرر بندازید حالا بدلیل اینکه  عکس رادیولوژی را خودتون گم کردید و یا مرکز آرشیو نداشته باشه و تکرار عکس برداری رادیولوژی امکان داره براتون ضرر داشته باشه .

یا اینکه پزشک معالج شما و یا مشاور پزشکی شما در شهر دیگه ای هست و شما می خواهید تصویر رادیولوژی خود را برای اون بفرستید اگر همون شیوه سنتی بود که دردسر های زیادی را باید متحمل میشدید اما الان به راحتی با فرستادن لینک تصویر خود که در سامانه پکس مرکزی که به آن مراجعه کردید، پزشک شما هر جای دنیا که باشد می تواند از طریق سیستم پکس تصویر شما را مشاهده کند و حتی نظر خود را در آن سیستم وارد کند .

سامانه پکس PACS

اصلا بزارید یه خاطره براتون بگم 🙂

چند وقت پیش ما فکر کردیم پدرمون کرونا گرفته شبونه رفتیم مرکز رادیولوژِی و یه CT ریه گرفتیم ازشون بعد به یکی از دوستانم که متخصص رادیولوژی بود ، ساعت 11  شب زنگ زدم که نخوابی بیدار باشی یه سی تی ریه می فرستم ریپورت کنی برام .

اون بنده خدا هم منتظر که ما تصویر رو بفرستیم مرکزی که رفتیم گفتم آقا جان این عکس سی تی ما را زود بدید  ریپورت هم نمی خوام چون فوری می خوام بفرستم برای یکی از دوستانم اون ریپورت کنه برام (چون جواب رادیولوژی کمی طولانی هست و باید در نوبت باشی تا پزشک متخصص رادیولوژی همون مرکز فردا یا شاید هم پس فردا نتیجه بررسی خودش رو روی عکس رادیولوژی بده )

خلاصه سی تی انجام شد و تصاویر را که گرفتم دیدم روی کاغذ های معمولی چاپ شده و اونجا متوجه شدم تصویر اصلی روی سامانه پکس مرکز هست ، برام جالب شد از کارشناس رادیولوژی پرسیدم سی دی تصاویر رو نمیدید ؟

خلاصه ایشون گفت به همون شماره ای که پذیرش شده اند براتون یک پیامک میاد که یه لینک هست توش روی اون کلیلک کنید وصل میشید به سیستم پکس مرکز و تصاویر قابل مشاهده هست .

خلاصه گوشی پدر ما که از این معمولی ها بود ، پیامک دریافتی از مرکز را فرستادم روی گوشی خودم و لینک را که باز کردم وصل شدم به یک نرم افزار بسیار عالی که تمام قابلیت های لازم را برای یک رادیولوژیست داشت که بتونه تشخیص خودش را در هر جای دنیا که باشه با وصل شدن به پکس بدهد .

خلاصه لینک تصویر رادیولوژی پکس را برای دوست عزیزم فرستادم و ایشون هم توی کامپیوتر خودش باز کرد و بعدش بهم زنگ زدو گفت نرمال هست و جای نگرانی نیست .

خیلی برام جالب بود که من در تهران و دوستم در کرمان در کمترین زمان ممکن تصایر را جا بجا کردیم و اون تشخیص خودش را داد و ما با خیال راحت برگشتیم خونه .

راستی این سامانه پکس عجب ایده خوبی بود چقدر در وقت صرفه جویی میشه ، چقدر با سیستم پکس میشه راحت تر از تصاویر رادیولوژی نگهداری کرد ، فکرش را بکنید ما می رفتیم سی تی می دادیم و فردای همون روز تصاویر را گم میکردیم مجدد مجبور بودیم که سی تی را تکرار کنیم ولی به لطف وجود PACS دیگه نیازی به نگهداری از تصویر رادیولوژی و یا نگرانی بابت خراب شدن آن نداریم .

pacs-radiology

در کل به نظرم مزیت های سیستم پکس اینهایی هست که در زیر می نویسم برای شما :

نرم افزار پکس برای کارشناس رادیولوژی باعث دسترسی بهتر به سوابق گذشته و فعلی بیمار میشه و موجب یکپارچگی پرونده و افزایش سرعت بازیابی و همچنین بهبود فرآیند کاری و افزایش سرعت میشه .

پکس برای پزشک هم مزیت های داره که می تونم به این موارد اشاره کنم ، مدیریت بهتر در درمان بیمار / مداخله زودتر

تشخیص بهتر بیماری و همچنین کاهش زمان ویزیت.

اما سیستم پکس برای بیمار هم مزایایی داره که خیلی به نظرم مهم است مثل : زمان معاینه کوتاه تر،نیاز کمتر به بازپس گرفتن تصاویر و نگرانی از خراب شدن تصاویر و یا گم کردن اونها ، کاهش مراجعات بیمار به بیمارستان برای معاینات مجدد و در نهایت کاهش تابش اشعه ایکس از تجهیزات رادیولوژی که در گذشته اگر تصویر رادیولوژی را گم می کردید مجبور بودید مجدد تصویربرداری را تکرار کنید که به لطف سامانه پکس این مشکل هم حل شده .

پکس برای بیمارستان ها

پکس برای بیمارستان ها هم مزایای زیادی دارد که به شرح زیر است .

ارتباط بهتر با پزشکان

مدیریت بهتر بیمارستان

بهبود روحیه کارکنان به دلیل کاهش فشار کاری

آموزش بهتر به دانشجویان از طریق دسترسی به فایل های تصویری آنلاین و فایل های آموزشی دیجیتال

کاهش هزینه های حقوقی به دلیل سوء مدیریت در از دست دادن تصاویر ، نداشتن سابقه بیمار و …

حالا که این همه در مورد پکس صحبت کردیم بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که چه تجهیزات رادیولوژی را می توان توسط سامانه پکس مدیریت کرد و یا همون تصویر ها را در سیستم پکس ذخیره و نگهداری کرد ،

در زیر به صورت مختصر به این تجهیزات اشاره میکنم .

اکثر سیستم های پکس تصاویر مربوط به ابزارهای مختلف تصویربرداری پزشکی، از جمله سونوگرافی، تشدید مغناطیسی (MR) ، تصویربرداری پزشکی هسته ای، توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) ، توموگرافی کامپیوتری (CT) ، آندوسکوپی (ES) ، ماموگرافی (MG) ، رادیوگرافی (DR) ، رادیوگرافی کامپیوتری (CR) ، هیستوپاتولوژی و … را ذخیره و مدیریت می کنند. علاوه بر بخش رادیولوژی، بخش های دیگر بیمارستان ها مانند: قلب، انکولوژی، ارتوپدی و حتی آزمایشگاه که در حال ایجاد تصاویر پزشکی هستند، می توانند توسط سیستم پکس کنترل شوند.

Pacs پکس چطور کار میکنه ؟

پکس یک نرم افزار هست که روی سیستم های کامپیوتری نصب و راه اندازی میشه و در ابتدای ورود بیمار اطلاعاتی که از بیمار گرفته میشه براش یک کد در سیستم پکس در نظر گرفته میشه ، وقتی بیمار در بخش رادیولوژی توسط هر دستگاهی اسکن میشود تصویر مورد نظر برروی نرم افزار پکس ذخیره میشه .

حالا شاید بپرسید نرم افزار از کجا متوجه میشه که کدام تصویر برای کدام بیمار هست ، در ابتدا عرض کردم موقع پذیرش کدی به شما اختصاص می دهند و آن در نرم افزار ثبت میکنند ، زمانی که کارسناش محترم رادیولوژی اسکن شما را انجام داد تصاویر را به اون کد اختصاص میدهد و تصویر آرشیو و ذخیره میشود .

در نوشتار فوق خیلی سعی کردم روان و ساده سیستم پکس را برای شما عزیزان شرح بدم البته سعی میکنم در بین شرکت هایی که خدمات نرم افزاری پکس را ارائه می دهند بررسی هایی کنم و مقایسه های تخصصی تری را برای منخصصین آماده کنم تا اگرقصد تهیه سیستم پکس را برای مرکز درمانی خود داشتند بهترین آن را انتخاب کنند .

متن بالا بیشتر برای هموطنان عزیزمون آماده شده به همین جهت زیاد تخصصی ننوشتم تا همه بتوانند با کارکرد پکس و مزایای آن اشنا شوند .

10 دیدگاه روشن نرم افزار پکس رادیولوژی

 • پکس چقدر خوبه ما خبر نداشتیم 🙂

 • ایا تهیه پکس برای مراکز رایدولوژی که CT و MRI ندارند توجیه داره نرم افزار پکس مخصوص برای دستگاه رادیوگرافی هست که بشه ازش استفاده کرد؟

 • درود
  محتوای بسیار خوبی بود برای یه بیمار که متوجه بشه لینک تصاویر پزشکی که براش ارسال میشه چقدر ارزش براش ایجاد میکنه و سرعت و کیفیت تشخیص رو برای بیمار بالا میبره
  سپاسگزارم

 • Herfei tar benevisid PLS

  • سلام ممنون از وقتی که برای مطالعه این نوشته گذاشتید .
   در این نوشته بیشتر سعی داشتم سیستم پکس را برای همه توضیح بدم و در مقاله های بعدی تخصصی تر به پکس می پردازم

 • خیلی ساده نوشته اید و من که دانشجو مهندسی پزشکی ترم یک هستم به آسانی متوجه شدم . لطفا در خصوص نرم افزار پکس که چگونه با دستگاه های رادیولوژی ارتباط میگره و دیتا تبادل می شود هم توضیح بدهید .

  • ممنونم . یک مقاله تخصصی در زمینه پکس و انواع مدل های نرم افزاری پکس در ایران دارم آماده میکنم .

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت