پروب سونوگرافی

پروب سونوگرافی

پروب های دستگاه سونوگرافی در مدل های مختلف با فرکانس هایی مختلف ساخته می شود ، می توان گفت پروب های التراسوند یکی از اجزای اصلی دستگاه های سونوگرافی و یا تمام دستگاه های التراسوند است .

پروب سونوگرافی از یکسری کریستال پیزو الکتریکی تشکیل شده است که وظیفه تولید فرکانس صوتی را دارد و آن را بفرستد و بعد دریافت بکند و طبق قوانین فیزیک التراسوند برای ما در نرم افزار پردازش تصویر ایجاد تصویر کند ، در کل پروب های التراسوند ساختاری ساده ولی پیچیده دارند و یکی از مهم ترین قطعات دستگاه های سونوگرافی و یا اکوکاردیوگرافی می باشد .

انواع پر مصرف پروب های دستگاه سونوگرافی

پروب کانوکس  convex probe

تصویر پروب کانوکس
پروب عمقی دستگاه سونوگرافی

پروب سونوگرافی کانوکس که به اصلاع به آن پروب عمقی هم گفته می شود یکی از پرکاربردترین پروب ها در مطب های سونوگرافی می باشد ،

از این پروب برای بررسی در سونوگرافی های شکم و لگن استفاده می شود بدلیل فرکانس پایین این پروب و عمق نفوذ بالای آن ، پروب کانوکس بهترین گزینه برای سونوهای شکم ولگن می باشد .

پروب های عمقی با فرکانس های مختلف برای سونوگرافی های جنرال و یا تخصصی طراحی می شوند که معمولا فرکانس 1تا 5 و یا 1تا 7 دارند .

 

پروب خطی   linear probe  

تصویر پروب خطی
پروب خطی دستگاه سونوگرافی

پروب لینیر یا همان پروب سونوگرافی خطی برای بررسی های سطحی استفاده می شود مانند سونوگرافی نسج نرم و یا سونوگرافی های عروق وغیره ….

پروب خطی به دلیل فرکانس بالایی که دارد عمق نفوذ پایین تری نسبت به پروب سونوگرافی عمقی دارد و از این مزیت برای بررسی های سطحی استفاده می شود .

معمولا پروب خطی با فوت پرینت های مختلف در دسترس است برای مثال : برای بررسی نسج نرم فوت پرینت پروب بهتر است 5 سانتی متر باشد و فرکانس بالای 10 داشته باشد .

پروب سونوگرافی هم در مراکز سونوگرافی بسیار پر مصرف می باشد و انواع متعددی از آن ها در برندهای مختلف با فرکانس های متنوع و فوت پرینت های مختلف ساخته شده است .

 

پروب واژینال

vajinal probe
پروب سونوگرافی واژینال

برای بررسی سونوگرافی های رحم از آن استفاده می شود این پروب هم مانند پروب های سونوگرافی دیگر در فرکانس های مختلف ساخته می شود .

 

پروب سه بعدی 3D Probe

پروب سه بعدی
پروب سه بعدی دستگاه سونوگرافی

پروب سونوگرافی سه بعدی معمولا برای دیدن تصویر سه بعدی جنین مورد استفاده قرار می گیرد اما بدلیل اینکه تعداد کریستال های بالاتری نسبت به پروب های دیگر دارد در بررسی های جنین برای تشخیص دقیق تر هم از آن استفاده می شود .

پروب های سه بعدی جزو پروب های سونوگرافی گران به شمار می آید و همچنین کیفیت بسیار بالاتری بدلیل تعداد المان های بیشتر پیزوالکتریکی که دارد می باشد و همین موضوع باعث گرانتر بودن آن نسبت به بقیه پروب ها می شود .

پروب های مدادی Pencil

Pencil Probe
Pencil Probe

پروب های مدادی Pencil که به آنها پروب های داپلر CW نیز گفته می‎‌شود به منظور اندازه‎گیری جریان خون و سرعت صدا در خون مورد استفاده قرار می‏گیرند. این پروبها پرینتر کوچکی دارند که دارای فرکانس پایین 2-8 مگاهرتز می‏باشد.

نوع دیگر پروبها، پروب‏های مختص غدد درون ریز (endocavity) هستند که شانس تصویربرداری داخلی (اینترنال) را فراهم می‎کنند. این پروب‎ها متناسب با شرایط قرارگیری در حفره‎های بدن طراحی شده‌اند.

پروب‎های غدد درو‎ن ریز شامل اندوواژینال، اندورکتال و پروب‎های تصویربرداری حفرات هستند. به طور کلی فوت پرینت این پروبها کوچک است و دارای فرکانس‎های متفاوتی در رنج 3.5-11.5 مگاهرتز می‎باشد.

پروب‎های داخل مری (transesophageal) TEE

TEE Ultrasound Probe
پروب اکو مری برای بررسی قلب

پروب‎های داخل مری (transesophageal) TEE نیز وجود دارند که همانند پروبهای  غدد درون‎ریز، دارای پرینتر کوچک هستند و برای آزمون‎های داخل بدن(اینترنال) مورد استفاده قرار می‎گیرند.

این پروب از طریق مری وارد بدن بیمار میشود و معمولا در کاردیولوژی (بررسی قلب) به منظور دستیابی به تصاویر بهتر قلبی مورد استفاده قرار می‏گیرد.فرکانس این پروب ها در محدوده میانی، بین 3-10 مگاهرتز می‏باشد.

علاوه بر این ها تعدادی پروب نیز برای کاربردهای جراحی مانند لاپاراسکوپی طراحی شده‎اند.

پروب سونوگرافی و نگهداشت آن

توصیه می کنم پروب های دستگاه سونوگرافی خود را از هر ضربه ای دور نگه دارید چرا که هر ضربه ای امکان این را بوجود می آورد که به گریستال های پروب آسیب جدی وارد شود و در برخی موارد هم دیگر قابل تعمیر نباشد .

بعد از هر بار استفاده حتما ژل التراسوند را از روی پروب پاک کنید ، چرا که ماندن ژل برروی پروب باعث آسیب دیدن لنز(ممبرین)  پروب سونوگرافی به مرور زمان می شود.

حتما برای ضدعفونی پروب های سونوگرافی از محلول های توصیه شده توسط سازنده آن استفاده کنید .

کابل پروب سونوگرافی به هیچ وجه نکشید و یا مراقب باشید زیر چرخ های دستگاه گیر نکند چون موجب پارگی روکش کابل و یا قطع شدن سیم های داخل کابل می شود .

در مواقعی که دستگاه روشن است و شما با دستگاه سونوگرافی کار نمی کنید توصیه میکنم حتما دکمه فریز دستگاه را بزنید تا به پروب سونوگرافی آسیب وارد نشود .

 

با رعایت همین چند نکته ساده شما می توانید عمر پروب سونوگرافی خود را به حداکثر برسانید .

پروب سونوگرافی و خرابی های آن

معمولا پروب های سونوگرافی بر اساس نوع برند سازنده آن و کیفیت ساخت می توانند طول عمر و خرابی های متفاوتی داشته باشند ولی بیشترین موارد خرابی پروب التراسوند به شرح زیر است .

 

تعمیر پروب TEE
TEE Ultrasound Probe Repair
تعمیر انواع پروب سه بعدی و چهاربعدی
تعمیر انواع پروب سه بعدی و چهاربعدی
تعمیر پروب های جنرال سونوگرافی
تعمیر پروب های جنرال سونوگرافی
پارگی کابل پروب سونوگرافی
پارگی کابل پروب سونوگرافی
 • خرابی ممبرین پروب سونوگرافی
 • قطع شدن سیم های داخل کابل پروب دستگاه سونوگرافی
 • پارگی کابل و یا رو کش محافظ پروب
 • خرابی کانکتور های پروب سونوگرافی
 • نشت روغن در پروب های سه بعدی سونوکرافی
 • پارگی کپ در پروبهای سه بعدی سونوگرافی
 • آسیب دیدن کریستال های پروب
 • نویز پذیر شدن پروب سونوگرافی در زمان کار

 

ایرادات بالا در پروب های سونوگرافی معمولا بیشتر اتفاق می افتند که تا حد زیادی هم قابل تعمیر هستند با توجه به قیمت بالای پروب های التراسوند توصیه می کنم پروب سونوگرافی خود را به مراکز حرفه ای در این زمینه برای تعمیر بسپارید .

 

برای تعمیر پروب سونوگرافی خود می توانید با ما در ارتباط باشید تا بهترین کیفیت و قیمت را در تعمیرات پروب دریافت کنید .

برای تعمیر پروب دستگاه سونوگرافی خود کلیک کنید

17 دیدگاه روشن پروب سونوگرافی

 • خیلی عالی بود فقط لطفاً حدود قیمت های پروب های سونوگرافی را هم بنویسید بهتر میشه.

  • سلام
   در این خصوص باید از شرکت های واردکننده هر برند استعلام قیمت گرفته بشه .

 • خیلی توضیحات کاملی بود ارزش مطالعه را داشت .

 • مقاله خوبی بود . لطفا در مورد عیب یابی و هزینه هر قسمت را هم بفرمایید خوب میشه .

 • پروب کانوکس دستگاه سونوگرافی ام هوا زیر لایه روی پروب رفته چقدر هزینه اش میشه و آیا تعمیر بشه کیفیتش کم تر میشه ؟

  • ما در تعمیر پروب تمام سعی خود را می کنیم که افت کیفیت بوجود نیاد . برای تعمیر پروب با ما تماس بگیرید .

 • پروب سه بعدی من مشکل نشت روغن داشت که برای تعمیر برای شما ارسال کردم البته قبل از آن به چندین شرکت دیگر هم نشان داده بودم اما هر کدام میگفتند غیر قابل تعمیر است با ایرادهای متفاوت . خواستم تشکر کنم از اینکه همان پروبی که همکار های خودتون می گفتند تعمیر نمی شود را تعمیر کردید با کیفیت عالی الان هم دارم با همان پروب کار میکنم و کاملا رضایت بخش هست . گذاشتن نظر در اینجا تنها کاری بود که برای قدردانی می توانستم انجام دهم . متشکرم

 • پروب کانوکس ارسالی جهت تعمیر داشتم لطفا بفرمایید چطور ارتباط بگیرم با شما .

 • پروب اکومری ما خراب شده است آیا شما تعمیر میکنید ؟

 • محمدرضا رحیمی

  عالی بود سپاس از توضیحات عالیتون

 • Salam probe convex model C1-7 dastgah man kharab shode ast fk konam moshkel az cabel bashe shoma tamir mikonid ?

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت